Ruksak (pun) kulture

U utorak, 1. 12. 2015., u iločke je škole, osnovnu i srednju, došao Ruksak (pun) kulture – umjetnost i kultura u vrtiću i školi. Riječ je o projektu kojemu je cilj približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima koji žive u mjestima gdje kultura i umjetnost nisu toliko dostupni.

Projekt je nastao u suradnji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta i Ministarstva kulture te je dio kulturne politike Vlade Republike Hrvatske. Provodit će se 2015. – 2020. godine te će u tom razdoblju stručnjaci posjećivati vrtiće, osnovne i srednje škole i u njima izvesti radionicu ili program iz jednog od osam programskih područja – kulturne baštine, glazbe, filma, književnosti, kazališta, plesa, likovne umjetnosti te umjetničke akademije i programa studenata.

U Srednjoj je školi Ilok projekt predstavila Maja Zrnčić, a s njom su došle studentice Umjetničke akademije u Osijeku, Odsjeka za likovnu umjetnost pod vodstvom doc. art. Ines Matijević Cakić. U radionici su sudjelovali učenici prvog, trećeg i četvrtog razreda gimnazije. Na početku je doc. art. Matijević Cakić učenike upoznala s grafikom u kratkom predavanju, prikazala im neke od poznatijih modernih i suvremenih grafičkih radova (uglavnom portreta i autoportreta) te ih upoznala s teorijom (visoki, niski tisak, izrada matrice i maske, proces otiskivanja, potpisivanje grafičkih radova). Učenici su tijekom predavanja imali priliku susresti se s matricama i alatima za izradu grafike koje su donijele studentice. Nakon toga je uslijedila radionica u kojoj su učenici izrađivali portrete ili autoportrete u visokom tisku te ih, uz pomoć studentica i docentice, otiskivali na papire. Pri tome su rabili alternativne metode, pa su za urezivanje rabili čavle i kemijske olovke, a za otisak žlice i valjak za tijesto. Radovi koje su učenici izrađivali izloženi su u holu škole, a radionica je ocijenjena kao izrazito uspješna, učenici su pohvaljeni te su dobili poziv da posjete Umjetničku akademiju u Osijeku.

objavio: Mirko Martinović   datum: 2. 12. 2015.

« Travanj 2024 »